Uralistica

Уважаемые участники форума!

Я являюсь научным сотрудником кафедры лингвистики университета Йорка (Великобритания). В настоящее время мы работаем над проектом, целью которого является реконструкция родственных связей языков и народов мира на основании лингвистических (синтаксических) данных. Наши партнеры в Италии будут работать с генетических материалом. А потом мы сравним результаты лингвистической реконструкции и генетических исследований.

В настоящее время у нас есть данные большинства индо-европейских языков и только пары финно-угорских (финский и венгерский), которые легко доступны. Нам бы хотелось расширить проект и нам нужны данные уральских языков РФ. Если Вы являетесь носителем одного из этих языков и у Вас есть время (и интерес), напишите мне сообщение. Хочу предупредить, у меня будет много вопросов.

Мы надеемся, что наше исследование поможет прояснить классификацию уральских языков (какие языки более родственны) и положение уральских языков в более глобальном плане, то есть как соотносятся эти языки с алтайскими и индо-европейскими.

Заранее спасибо!

Просмотров: 1438

Ответить на это

Ответы на эту тему форума

Артур сказал(а):

Haplogroups are mysterious..

Haplogroups and conclusions coming from them

When rechearching anthropology and migration theories haplogroups often play important part. How ever people sometimes come to conclusion that one can tell the past, relations and migrations only by haplogroups, which is really not that simple.

For example Finno-Ugric peoples by making conclusions of only haplogroups would have been related better to Chinese than other europeans, while indoeuropeans in turn would be related to Inuits and Native Americans. There was strong support at 1800's to theory about Finns, while theory about Indoeuropeans being more closely related to Inuits and other American indians have became more popular these days. 

To take the haplogroups in Europe, Asia and Americas, and which haplogroup evolved from which

Haplogroups NO and P evolved from K, From NO evolved N which is common in Finno-Ugrians, and O which is common in China, and From P evolved R which is the most common European haplogroup, and Q which is common in Inuits and other Amerindians.

In addition to N, Specific haplogroup found especially among Finno-Ugric peoples is haplogroup U, very old and rare haplogroup that is estimated to be the oldest haplogroup in Europe.

Would your conclusion be, that Finno-Ugrics are related to east asians, while Indoeuropeans are related to Inuits?

Most likely both haplogroups heve separated in ancient times back in Africa though.

Haplogroups are mysterious..

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=636649983048521&set=a.6...

Ответить на обсуждение

RSS

© 2022   Created by Ortem.   При поддержке

Эмблемы  |  Сообщить о проблеме  |  Условия использования