Uralistica

Ерзяни сміються з "50-річки" московських шовіністів

Голова київського товариства "Ерзянь Вал" Боляєнь Сиресь скептично ставиться до прогнозів московських вчених про недалеке зникнення фіно-угорських націй в Російській Федерації. Зокрема й найбільшої з них - ерзянської.

До повної асиміляції ерзянської нації великорусами нібито залишилося 50 років. Про це заявили у своїй книзі "Великоруська нація. Сучасний портрет" Сєргєй Баранов і Дмітрій Конов.

Для прикладу наводять кричущу статистику асиміляції ерзян і мокшан, які між переписами 1989 і 2002 років втратили 21,4 % людей. "Це при тому, що сама Республіка Мордовія і сусідні з нею території, на яких проживає мордва, не відносяться до зони економічних лих… Не думаю, що це означає, що за вказаний період помер кожен п'ятий".

Однак прямолінійної логіки асиміляційних процесів не існує, твердять активісти ерзянських товариств. Лідер ерзянської діяспори в Києві Боляєнь Сиресь взагалі бере на кпини московських фантазерів: "Фіно-уграм дали 50 років на перетворення у великорусів? Таки обіцянки не є новиною! Це вже було колись! Ще менше давали до смертного часу ерзянської мови та нації! Нічого, ще живі".

Додатковий ресурс ерзянського буття - партнерські взаємини Ерзянь Мастор із сусідніми країнами, насамперед Татарстаном і Україною. Хоча ерзянська діяспора в Україні відносно невелика (близько 10,000 осіб), однак вона орієнтована на визвольні стандарти української нації, якій також 100 років тому обіцяли швидку смерть.

Одна з перемог ерзянського руху в Україні - визнання де-факто самоназви ерзянського народу як ерзянського, а не "мордва". Зокрема, у вільній енциклопедії Вікіпедія, яка є представницьким джерелом суспільних настроїв у країні, слово "мордва" визнано за псевдоетнонім. І ця теза прийнята різними користувачами консенсусом. Створено до десятка директорій із поняттєвим прикметником "Ерзянський" - Ерзянські журналісти, Ерзянські письменники, Ерзянські поети, Ерзянські драматурги, Ерзянські фольклористи, Ерзянські громадські діячі...

І нарешті, в Україні за останні 20 років ерзяни опанували українську мову - не зважаючи на її постколоніяльні проблеми. Боляєнь Сиресь пише просто: "Хай живе Ерзянь Мастор! Истят алтамотне аволь куля! Седе аламо, таколі, макснесть шка єрзянь келентень ди ерзянь раськентень куломанть самс. Тешкамс ерятанок. Ерязо Ерзянь Масторось!"

Так і буде.

Амінь

ОК

 

http://ugraina.org/news/2011/02/15/4877.html

Просмотров: 501

Комментарий

Вы должны быть участником Uralistica, чтобы добавлять комментарии!

Вступить в Uralistica

Комментарий от: Карташов Сергей, Февраль 22, 2011 в 4:14am
у нас есть, но не работает.
Комментарий от: Артур, Февраль 21, 2011 в 3:31am

в Украине, кстати, реализуется Хартия региональных языков и языков меньшинств!

 

A v Rossii chto to poxozhee est? Ili mozhet budet?

Комментарий от: Ortem, Февраль 21, 2011 в 3:10am

не факт

в Украине, кстати, реализуется Хартия региональных языков и языков меньшинств!

 

Комментарий от: Карташов Сергей, Февраль 21, 2011 в 2:48am
в том смысле, что они так же станут украинцами, а не эрзянами на украине.
Комментарий от: Ortem, Февраль 20, 2011 в 2:37am
в каком смысле "на единение с украинским народом"? У нас же в России единением с "государствообразующим народом" гордятся
Комментарий от: Карташов Сергей, Февраль 18, 2011 в 2:48am
она какая то расплывчатая. на единение с украинским народом.
Комментарий от: Ortem, Февраль 18, 2011 в 12:20am
судя по настрою Боляень Сыресь, позиция боевая и перспективы радужные
Комментарий от: Niimshur, Февраль 17, 2011 в 5:49am
ööö, а разве она не оглашена в этом тексте?...
Комментарий от: Карташов Сергей, Февраль 16, 2011 в 11:20pm
И какова позиция украинских эрзян по этому вопросу, относительно самосохранения своей культуры на украине?

Пусъёс

© 2021   Created by Ortem.   При поддержке

Эмблемы  |  Сообщить о проблеме  |  Условия использования